Pompa ciepła bez fotowoltaiki - czy ma sens?
Pompy ciepła stają się coraz popularniejsze, a jest to efektem między innymi promowania zielonych źródeł energii. Możliwość ogrzewania domu bez zanieczyszczania powietrza jest atrakcyjna dla wielu osób. Dodatkowo odpada konieczność kupowania każdego roku odpowiedniej ilości materiału opałowego, który trzeba gdzieś magazynować. Pompy ciepła łączą się najczęściej z fotowoltaiką, jednak w niektórych przypadkach montaż fotowoltaiki jest niemożliwy, bądź nieosiągalny finansowo. Czy wtedy pompa się opłaca?
Jakie są zalety ogrzewania pompą ciepła?
Dla większości osób wystarczającą motywacją do instalacji pompy ciepła jest możliwość korzystania z zielonej, odnawialnej energii. Postawa ekologiczna jest coraz popularniejsza, a ludziom zależy na świeżym powietrzu w miejscu zamieszkania. Dodatkowym atutem jest z pewnością duża oszczędność pieniędzy. Jak wynika z informacji publikowanych przez znaną firmę zajmującą się fotowoltaiką www.appenergy-kielce.pl, ceny materiałów opałowych są coraz wyższe, dzięki czemu inwestycja w pompę ciepła szybko się zwraca. Do pracy pompa ciepła potrzebuje prądu, jednak jego zużycie jest dużo niższe niż w przypadku klasycznego ogrzewania prądem.
Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki
Najczęstszym rozwiązaniem stosowanym w przypadku instalacji pompy ciepła, jest montaż paneli fotowoltaicznych, by zapewnić zasilanie pompy. W ten sposób minimalizuje się koszt zużytego prądu i zapewnia niekiedy wręcz darmowe ogrzewanie domu i podgrzanie wody użytkowej.
Firmy zajmujące się montażem pomp najczęściej posiadają w ofercie również fotowoltaikę. Te, które takich usług nie świadczą, korzystają z zaufanych podwykonawców, by wszystko razem dobrze pracowało i zapewniało szybki zwrot inwestycji. Do montażu paneli wykorzystać można przestrzeń dachu, bądź nasłoneczniony kawałek działki, zależnie od tego, gdzie będzie ona najbardziej skuteczna i nie zajmie użytkowanej przestrzeni.
Pompa ciepła bez fotowoltaiki?
W niektórych przypadkach w czasie montażu pompy ciepła nie ma możliwości instalacji również paneli fotowoltaicznych. Czasami dzieje się tak przez brak możliwości technicznych, ponieważ nie każda lokalizacja umożliwia wykorzystanie dobrodziejstw fotowoltaiki. Zdarzają się też sytuacje, że decyzja o instalacji samej pompy ciepła wynika z braku wystarczających środków na zestawienie jej z panelami. Mimo tego nie trzeba się bać o dużo większe koszty energii elektrycznej, ponieważ pompa ciepła i tak będzie w ogólnym rozrachunku tańsza od konwencjonalnych rozwiązań opartych na materiałach opałowych.
Czy warto inwestować w pompę ciepła?
Inwestycja w pompę ciepła jest bardzo opłacalna i efektywnie się zwraca. Nawet w przypadku braku możliwości zastosowania połączenia z fotowoltaiką warto postawić na zieloną energię i uniezależnić się od cen i dostępności materiałów opałowych.
Dodatkowym atutem korzystania z pompy ciepła jest możliwość wykorzystania jej do chłodzenia latem, jeśli postawi się na trochę bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie. Dzięki temu nie trzeba montować dodatkowej klimatyzacji, by poprawić komfort życia w okresie letnich upałów.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Ile kosztuje 1kWh energii elektrycznej?
-
Pompa ciepła - czy to się opłaca?
-
Pompa ciepła bez fotowoltaiki - czy ma sens?
-
Klimatyzator zasilany fotowoltaiką - czy to możliwe?
Najnowsze wpisy:
-
Klimatyzator zasilany fotowoltaiką - czy to możliwe?
-
Pompa ciepła bez fotowoltaiki - czy ma sens?
-
Pompa ciepła - czy to się opłaca?
-
Ile kosztuje 1kWh energii elektrycznej?