Pompa ciepła - czy to się opłaca?
W przypadku większych domów o większej przestrzeni wewnętrznej może być wymagana większa powietrzna pompa ciepła o większej mocy wyjściowej. Może to również mieć miejsce, gdy w domu jest zwiększona liczba mieszkańców w stosunku do typowego, a zatem zwiększonego zapotrzebowania na dowolne funkcje, które pompa ciepła jest w stanie zapewnić, takie jak ciepła woda, ogrzewanie lub chłodzenie.
Pompa ciepła - czy to się opłaca?
Powietrzne pompy ciepła są urządzeniami elektrycznymi i działają wyłącznie na energii elektrycznej. Wyższe typowe ceny energii mogą oznaczać zwiększone koszty eksploatacji, co z kolei może wydłużyć czas zwrotu początkowej inwestycji w pompę ciepła. Możliwe jest użycie paneli słonecznych z powietrzną pompą ciepła, aby zminimalizować koszty eksploatacji, chociaż panele fotowoltaiczne również zwiększają koszty początkowe. Innym czynnikiem, który może wpływać na zwrot z inwestycji w pompy ciepła, może być wydajność pompy ciepła. Wydajność odnosi się do tego, jak dobrze pompa ciepła może wytwarzać energię cieplną ze zużytej energii elektrycznej i jest często określana jako współczynnik wydajności (COP) lub SCOP dla wydajności w ciągu sezonu.
Chociaż pompy ciepła są droższe w zakupie i trudniejsze w instalacji, z czasem pozwolą zaoszczędzić pieniądze. Zużycie energii przez pompy ciepła jest bardzo niskie ze względu na ich wysoką sprawność. Dlatego zaoszczędzą na rachunku za energię, mimo że energia elektryczna jest około trzy razy droższa niż gaz. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: Pompy Ciepła w Lublinie, gdzie zwrócono uwagę na korzyści tego innowacyjnego urządzenia.
O tym warto pamiętać!
Współczynnik efektywności energetycznej (EER) zapewnia wydajność chłodzenia, ponownie z sezonowym czynnikiem SEER. Im wyższa ocena skuteczności, tym mniej energii można zużyć, aby osiągnąć te same temperatury wewnętrzne. Zwrot z inwestycji można osiągnąć szybciej, stosując wysoce wydajną pompę ciepła, chociaż takie pompy ciepła mogą wymagać wyższej ceny początkowej.
Klimat może być również kolejnym czynnikiem. Mniej ciepła jest magazynowane w powietrzu zewnętrznym w niższych temperaturach. Pompa ciepła będzie zatem musiała pracować ciężej, aby wydobyć ciepło, aby wytworzyć te same temperatury wewnętrzne, zwiększając zużycie energii elektrycznej. COP większości standardowych powietrznych pomp ciepła będzie zatem obniżał temperatury w niższych temperaturach. W bardzo zimnym klimacie może być trudniej jak najszybciej zwrócić inwestycję w ASHP. Jeśli pompa ciepła powietrze-powietrze ma być używana do chłodzenia, a także ogrzewania, może to zwiększyć koszty eksploatacji w ciągu roku. Jednak pompa ciepła używana do chłodzenia może zanegować potrzebę stosowania innego systemu chłodzenia w domu. Jeśli pompa ciepła powietrze-woda (taka jak ta, którą mamy) ma być również używana do dostarczania ciepłej wody użytkowej, może to również zwiększyć koszty eksploatacji w ciągu roku, ale może zaoszczędzić pieniądze w porównaniu z użyciem innego systemu, takiego jak kocioł gazowy / piec, w celu zapewnienia ciepłej wody.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Ile kosztuje 1kWh energii elektrycznej?
-
Pompa ciepła - czy to się opłaca?
-
Pompa ciepła bez fotowoltaiki - czy ma sens?
-
Klimatyzator zasilany fotowoltaiką - czy to możliwe?
Najnowsze wpisy:
-
Klimatyzator zasilany fotowoltaiką - czy to możliwe?
-
Pompa ciepła bez fotowoltaiki - czy ma sens?
-
Pompa ciepła - czy to się opłaca?
-
Ile kosztuje 1kWh energii elektrycznej?